Lista aktualności Lista aktualności

Zima w Nadleśnictwie Lesko – Co się dzieje w terenie, a co w biurze?

Zimą las, przykryty białym puchem, wydaje się spokojny, ale to tylko pozory! Styczeń to czas wytężonej pracy leśników. Zobaczcie, co dzieje się w tym czasie:

W terenie:

Szacunki brakarskie w okresie zimowym:

Leśnicy starannie wyznaczają drzewa do usunięcia w nadchodzących latach. Każde drzewo traktowane jest indywidualnie, aby zapewnić odpowiednią ilość światła młodym pokoleniom i utrzymać równowagę ekologiczną lasu. Prościej mówiąc, szacunek brakarski to szczegółowy plan pozyskania drewna z lasu w danym roku gospodarczym. Określa on nie tylko ilość drewna, jaka ma zostać pozyskana, ale również jego jakość. Plan ten jest ściśle powiązany z Planem Urządzania Lasu (PUL), który wyznacza długoterminowe cele zarządzania lasem na okres 10 lat.W trakcie szacunków brakarskich wyznaczamy także szlaki zrywkowe umożliwiające zerwanie (wywiezienie) drewna z lasu do miejsca składowania tak by szkody w drzewostanie były jak najmniejsze.

Pozyskanie drewna i zabiegi sanitarne:

Zima to czas pozyskiwania drzew, zarówno w ramach planowej gospodarki, jak i działań sanitarnych. Drzewa uszkodzone przez wiatr, śnieg, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zaatakowane przez szkodniki są usuwane, aby chronić zdrowe drzewostany. Dzięki takim działaniom las pozostaje stabilny, a młode drzewa mają przestrzeń do wzrostu.

Pomoc zwierzynie:

Zimą leśnicy dokarmiają dzikie zwierzęta:

  • Ptaki: Rozwieszana jest karma bogata w składniki odżywcze. 
  • Ssaki: W paśnikach, które chronią przed zamoknięciem i zniszczeniem znajdziecie dla zwierzyny płowej siano, sianokiszonkę, warzywa i owoce. O tej porze roku żubrów jest najwięcej na terenie naszego Nadleśnictwa, jest to spowodowane migracją z wyższych partii do niższych, w związku z tym tradycją stało się już prowadzenie akcji zimowego dokarmiania stada żubrów. W skład wykładanej przez nas karmy wchodzi: sianokiszonka, buraki cukrowe, ziarno owsa, granulat przeznaczony dla żubrów
  • Lizawki: Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z żeru naturalnego, karmy oraz częściowo z lizawek.

Dokarmianie zwierzyny płowej i żubrów – odpowiedzialne podejście 

Dokarmianie zwierzyny płowej prowadzone jest w sposób przemyślany i odpowiedzialny, ograniczone do surowych warunków zimowych. Dzięki temu zwierzęta zachowują zdolność samodzielnego zdobywania pożywienia w sprzyjających okresach, co jest kluczowe dla ich naturalnego funkcjonowania. Żubry, w przeciwieństwie do zwierzyny płowej, dokarmiamy całą zimę bez względu na warunki. Ma to na celu minimalizowanie szkód, jakie mogą wyrządzać w lasach oraz dbanie o ich kondycję zdrowotną wraz z prowadzeniem pełnego monitoringu stanu populacji.  

W biurze:

Początek roku to czas intensywnej pracy przy biurkach, aby przygotować las do wyzwań roku 2025. W biurze zajmujemy się:

Planowanie roku:

  • Tworzeniem harmonogramów prac leśnych: Opracowujemy szczegółowe plany działań, uwzględniając odnowienia lasu, pozyskanie drewna, ochronę przyrody i inne kluczowe zadania.
  • Przygotowaniem rejestratorów leśniczych: Aktualizujemy urządzenia terenowe, które pomagają leśnikom w rejestrowaniu danych i monitorowaniu realizacji prac w terenie. ️

Analiza ubiegłego roku:

Podsumowujemy działania z 2024 roku, aby lepiej przygotować się na wyzwania i usprawnić nasze metody pracy.

Formalności przetargowe:

Finalizujemy dokumenty i umowy z wykonawcami, którzy będą realizować zadania gospodarcze w lesie w 2025 roku. To ważny etap zapewniający efektywną współpracę z Zakładami Usług Leśnych.