Lista aktualności
Jubileusz 80-lecia Nadleśnictwa Lesko
18 października 2024 roku odbyły się uroczystości z okazji 80-lecia Nadleśnictwa Lesko. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło wszystkich obecnych i emerytowanych pracowników nadleśnictwa, parlamentarzystów oraz ich delegatów, przedstawicieli RDLP w Krośnie, nadleśniczych z sąsiednich nadleśnictw, a także reprezentantów władz samorządowych, zakładów usług leśnych i przemysłu drzewnego. Była to doskonała okazja do refleksji nad bogatą historią nadleśnictwa oraz osiągnięciami w zakresie gospodarki leśnej.
W trakcie obchodów 80-lecia Nadleśnictwa Lesko w programie znalazła się prelekcja na temat historii Nadleśnictwa. Uczestnicy mieli okazję do wysłuchania streszczenia kluczowych wydarzeń z przeszłości, począwszy od XVI wieku aż do współczesności.
Za datę powstania Nadleśnictwa Lesko uważa się dzień 28 września 1944 roku, kiedy to został powołany przez Dyrekcję Lasów Państwowych Okręgu Rzeszowskiego na stanowisko Nadleśniczego inż. Władysław Kobiela. Na pierwszą siedzibę zajęto budynek hr. Krasickiego, posadowiony naprzeciwko zamku w Lesku, który był siedzibą do 1987 roku. Od 1 października 1944 roku przyjmowano do pracy pozostałych pracowników biurowych i terenowych nadleśnictwa. Bardzo duży wpływ na strukturę lasów naszego terenu, ich zasobność i stan sanitarny miała II wojna światowa. Działania wojenne spowodowały znaczne szkody w lasach. Prawie połowa powierzchni drzewostanów dzisiejszego obrębu Lesko od 17 września 1939 roku do 22 czerwca 1941 roku była pod okupacją sowiecką, a po tym okresie – pod okupacją niemiecką. Masowy i niekontrolowany wyrąb drzewostanów prowadzili Sowieci w latach 1939-1941, pozyskując surowiec drzewny do budowy systemu bunkrów i umocnień linii Mołotowa. Podobne działania prowadzone były przez Niemców po stronie zachodniej Sanu. Pamiątką przetaczającego się frontu są pozostałości odłamków pocisków w drewnie.
Nadleśnictwo w końcu 1944 roku obejmowało powierzchnię 10 500 ha, podzieloną na pięć leśnictw: Łukawica, Uherce, Olszanica, Ropienka i Wańkowa. W 1945 roku, ze względu na dużą zarządzaną powierzchnię oraz brak wystarczających sił i środków do należytego nadzoru nad lasami, dokonano zmiany granic Nadleśnictwa Lesko, zmniejszając jego powierzchnię do 5 500 ha. Lata 1945-1947 to czas tworzenia administracji leśnej. Normalna działalność była niemożliwa ze względu na działania wojenne prowadzone przez Ukraińską Powstańczą Armię (U.P.A). Dopiero jesienią 1947 roku można było przystąpić do normalnej gospodarki leśnej, a leśnicy z narażeniem życia i zdrowia pełnili swoje obowiązki. W tym okresie odnawiano zręby, halizny i płazowiny oraz zalesiano grunty porolne. Najlepsze rezultaty w tamtym czasie przyniosły zalesienia sosnowe. Nadleśnictwo Lesko leży w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego na terenie dwóch powiatów (leskiego i sanockiego), dziewięciu gmin, dwóch miast (Lesko i Zagórz) oraz 71 wsi. Łączny zasięg terytorialny Nadleśnictwa Lesko wynosi 53,5 tys. ha. Nadleśnictwo prowadzi swoją działalność w granicach administracyjnych gmin: Baligród, Bukowsko, Komańcza, miasto Lesko, Sanok, Olszanica, Solina, miasto Zagórz, Zagórz. Administracyjnie podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Graniczy od wschodu z Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne, od południa z Nadleśnictwem Baligród, od południowego zachodu z Nadleśnictwem Komańcza, od zachodu z Nadleśnictwem Rymanów, a od północy z Nadleśnictwem Brzozów. Nadleśnictwo składa się z dwóch obrębów leśnych. Obręb leśny Lesko podzielony jest na siedem leśnictw, a obręb leśny Zagórz na dziesięć, łącznie 17 leśnictw. Nadleśnictwo obejmuje 515 oddziałów, w tym 228 w obrębie Lesko i 287 w obrębie Zagórz. Wykazana powierzchnia ogólna Nadleśnictwa, według stanu na dzień 01.01.2019 roku, wynosi 18 129,95 ha, w tym obręb Lesko – 7 232,51 ha, a Zagórz – 10 897,44 ha. Powierzchnia ta została ustalona Zarządzeniem nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 29 grudnia 2014 roku w sprawie określenia zasięgu terytorialnego nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.
Jubileusz 80-lecia Nadleśnictwa Lesko to wyjątkowy moment, podsumowujący osiem dekad pracy na rzecz ochrony i gospodarowania lasami, a także wzmacniający więzi z lokalną społecznością. Wydarzenie stało się okazją do wspomnień i docenienia trudu wielu pokoleń leśników. Jako Nadleśnictwo, z pełnym zaangażowaniem patrzymy z nadzieją w przyszłość, kontynuując nasze działania na rzecz polskich lasów.