Lista aktualności Lista aktualności

Jak dokarmiać ptaki?

Dokarmianie ptaków

Karmienie ptaków może być ciekawym doświadczeniem zarówno dla dzieci jak i dorosłych oraz może dostarczyć wiele wrażeń podczas chłodnej zimowej aury.  Wiedząc, jakie ptaki są w pobliżu zimą i co muszą jeść może udać się nam przyciągnąć do naszych karmników rozmaite gatunki ptaków.

Gatunki ptaków

W zależności od klimatu, położenia geograficznego i krajobrazu twojego podwórka i regionu kraju, w miesiącach zimowych mogą odwiedzać Cię dziesiątki różnych gatunków ptaków.

Do najpospolitszych ptaków zimujących należą zięby, wróble, sikorki, sójki, dzięcioły, gile, kwiczoły, kosy, dzwońce oraz trznadle, chociaż czasem mogą pojawić się również inne gatunki ptaków zachęcone syto zastawionym stołem znajdującym się w karmniku.

Z jednej strony ptaki powinny samodzielnie znajdować pokarm, ale z drugiej strony w czasie srogiej zimy wiele ptaków przemarza, choruje lub ginie z głodu, dlatego warto pomagać ptakom poprzez dostarczenie pełnowartościowego naturalnego pożywienia. 

Czystość i higien karmnika ważna dla ochrony ptaków

Ponieważ zimą naturalne źródła pożywienia są trudno dostępne, karmniki przydomowe przyciągają wiele gatunków ptaków, z tego względu będą one wymagały regularnego czyszczenia. Utrzymanie właściwej czystości w karmnikach zminimalizuje wystąpienie niezdrowych warunków, które mogą sprzyjać chorobom występujących wśród ptaków. 

Pokarm zimowy dla ptaków

Przy wyborze nasion dla ptaków i innych pokarmów należy brać pod uwagę gatunki ptaków, które są obecne w naszym regionie podczas zimy. Do karmnika można wsypać: łuskane orzechy, ziarna słonecznika i zbóż, mrożone i suszone owoce. Bardzo ważne jest, aby nie karmić ptaków produktami z solą, gdyż zimą mają one utrudniony dostęp do wody. Pamiętajmy także, że dokarmianie pieczywem prowadzi do chorób układu pokarmowego, które w konsekwencji spowodować mogą śmierć, pamiętajmy też, by np. słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2-3 tyg.), ponieważ gdy zjełczeje może zaszkodzić ptakom, wybierać kasze i ziarna, które nie pęcznieją w przewodzie pokarmowym. Nie należy zapominać o wodzie, czystej i świeżej. Dbajmy więc  o świeże i naturalne produkty w naszych karmnikach, abyśmy mogli obserwować huczną „ptasią stołówkę” przez całą zimę.

Zapewnienie ochrony ptakom

Tak jak zimą brakuje pożywienia ptakom, tak samo brakuje pożywienia bezdomnym kotom i innym drapieżnikom. Można jednak podjąć kroki, aby zabezpieczyć karmniki  i zapewnić ptakom bezpieczeństwo przez całą zimę. Wybierz gotowy lub zbuduj sam odpowiedni karmnik, który będzie chronił ptaki przed potencjalnym drapieżnikiem. Ptasia stołówka powinna być zamocowana solidnie do podłoża lub drzewa, aby nie spadła podczas silnych wiatrów. Karmnik powinien zostać zamocowany na takiej wysokości, która utrudni dostanie się do niego nieproszonym gościom (np. kotom), i zapewni przede wszystkim maksymalne pole widzenia i spokój.

Zachęcamy do obejrzenia odcinka na kanale Ech Leśnych z serii NIEPOKORNA STOLARKA: Jak zrobić karmnik dla ptaków? | Niepokorna stolarka #3

Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?

Dokarmiając ptaki należy pamiętać, aby robić to regularnie. Najlepiej wykładać karmę w tych samych miejscach. Nie rozpoczynać dokarmiania za wcześnie. Zbyt wczesne dokarmianie może opóźnić naturalną migrację niektórych gatunków. Dokarmianie można rozpocząć wraz z nadejściem zimy, czyli ujemnej temperatury i opadów śniegu, a zakończyć należy wiosną w okolicach kwietnia.