Lista aktualności Lista aktualności

Listopadowy edukacyjny maraton

Koniec listopada okazał się dla nas bardzo intensywny pod względem edukacji przyrodniczo-leśnej. Niczym Święty Mikołaj odwiedzaliśmy szkoły przynosząc mnóstwo prezentów dla przedszkolaków i uczniów, które były nagrodą za wiedzę i zaangażowanie w leśne zajęcia.

Raz, dwa, trzy... Zaczynamy!

Największym wyzwaniem dla naszych leśniczek - Doroty Setnik, Joanny Kobeszko i Dominiki Łuszcz było spotkanie z grupą około 70 przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Sanoku. Już przed zajęciami nasze mundury wzbudzały niemałe zaciekawienie małych przyrodników, którzy obserwowali nas ukradkiem ze swoich sal. Przywitały nas uśmiechnięte buzie i chóralne „Dzieeeń-doooo-bry"! To był wspaniały impuls do rozpoczęcia zajęć, które jak się okazało obfitowały w niespodzianki! Dzieciaki chętnie odpowiadały na nasze pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Jak się okazało nasi mali przyrodnicy wykazali się niemałą wiedzą na temat dokarmiania zwierząt oraz ptaków. Otóż dowiedzieliśmy się, że dziki gustują w ziemniakach, burakach i kukurydzy, sarny uwielbiają sianko przynoszone przez leśników oraz witaminy w formie lizawek (sól wykładana na pniakach lub ziemi). Ptaszki  w swoich karmnikach zajadają się ziarenkami i słoninką, ale uwaga: „nie można ptaszkom dawać słodyczy, lizaków i lodów"! Przyznajemy, że przedszkolaki nie raz zaskoczyły nas swoimi odpowiedziami. Wspaniałą niespodzianką na zakończenie zajęć była przygotowana przez dzieci piosenka o choincePrzedszkolaki tym wystąpieniem podbiły nasze serca!

Naładowane energią ruszamy dalej...

...tym razem zatrzymujemy się w Szkole Podstawowej nr 1 w Zagórzu w klasie 3b, gdzie zajęcia - niespodziankę dla swoich uczniów przygotowała Pani Sylwia Mackiewicz. Zaskoczone dzieciaki zasiadły w szkolnych ławkach i z niecierpliwością wyczekiwały „leśnego show". Na wstępie wspólnie z uczniami omówiliśmy problem przetrwania przez zwierzęta leśne okresu zimowego. Gdy doszliśmy do omówienia zachowań konkretnych gatunków zwierząt rozgorzała niemała dyskusja. Jak się okazało każdy uczeń chciał się podzielić swoim małym doświadczeniem ze spotkania z jeżem, nietoperzem, wiewiórką i innymi małymi gryzoniami. Pojawił się las rąk! Każda historia musiała być dokładnie omówiona i skomentowana nie tylko przez leśników ale i pozostałą część klasy. Czego się dowiedzieliśmy? Posłuchajcie!

Gdy na nasze podwórko zawita jeż należy poczęstować go miseczką mleka lub nawet „mokrą" karmą dla kota. Niejednokrotnie jeż ratowany był z opresji, gdy utknął w siatce ogrodzenia lub gdy wpadł w jakiś dołek. Wysłuchaliśmy wielu relacji z wieczornych obserwacji lotów nietoperzy, przygotowywania karmy dla zwierząt oraz rodzinnych wyjść do lasu. A największe zaskoczenie? Hmm... Dzieciaki same rzucały pomysłami z czego możemy zrobić karmnik dla ptaków, nie musimy go kupować! Okazało się, że zwykła butelka PET po napojach może być do tego doskonałym materiałem. Niemniej emocji przyniósł przygotowany przez nas leśny konkurs. Dzieciaki musiały rozpoznać materiały zebrane w lesie i dokładnie opisać ich pochodzenie. Były tam gałązki drzew iglastych, szyszki, nasiona, kora, huba, mchy, porosty... Ale największe zainteresowanie wzbudziło poroże. Jakie było nasze zdziwienie (i zachwyt!) gdy dzieciaki bezbłędnie rozpoznały poroże sarny, jelenia, daniela... i renifera! Zaangażowanie i trud został wynagrodzony słodkościami i leśnymi gadżetami... Przyrodnicy z 3b - będziemy za Wami tęsknić!

... już prawie meta!

Ostatnim przystankiem podczas naszej edukacyjnej podróży było Przedszkole Niepubliczne im. ks. Prałata Józefa Jakieły w Zagórzu. I tu przywitała nas niemała grupa dzieciaków, które wyczekiwały siedząc w kółeczku na dywanie. Przedszkolaki wysłuchały pogadanki o zwyczajach zwierząt, zimowym przetrwaniu oraz dokarmianiu. Przez dotyk mogły nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew iglastych, szyszki oraz dowiedziały się jak sprawdzić ile lat ma drzewo. Najwięcej uśmiechu na twarzach przedszkolaków wywołały jednak prezenty od leśników! Radości nie było końca... A Pani Dorota została „Przyjacielem Przedszkola". Dziękujemy!

Pora wrócić w teren... Ale nie próżnujemy, będziemy szukać dla Was kolejnych niespodzianek i inspiracji do zajęć. Zapraszamy!

 

Tekst: Joanna Kobeszko
Zdjęcia:
1. Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 1 w Sanoku - Pani Grażyna Drozdowska.
2. Szkoła Podstawowa im. Św. Kazimierza i Jana Pawła II w Zagórzu - Pani Sylwia Mackiewicz.
3. Niepubliczne Przedszkole im. ks. Prałata Józefa Jakieły w Zagórzu – Pani Anna Zarzyczny.