Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Lesko wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1500 hektarów dla miłośników bushcraftu i survivalu oraz dla ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. Miłego obcowania w lesie!

Ekwipunek fot. Magdalena Stępińska

Regulamin korzystania z obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Lesko

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszar, na którym możesz biwakować. Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania z udostępnionych na ten cel terenów. Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności. Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

Pamiętaj
w lesie w którym zamierzasz nocować występują duże drapieżniki takie jak niedźwiedź i wilk. Spotykając się z nimi należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej zejść im z drogi i nie wzbudzać ich zainteresowania. W okresie wczesnowiosennym unikaj gęstych młodników, gdzie ograniczona jest widoczność, jak również okolic jaskiń czy innych miejsc gdzie może być zlokalizowana gawra niedźwiedzia. Naruszenie tej strefy, szczególnie w przypadku zajęcia jej przez niedźwiedzicę z młodymi może być bardzo niebezpieczne. Na obszarze możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK” , dzięki której będziesz mógł wezwać pomoc.

Zanim wyruszysz na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z wyznaczonego obszaru (regulamin do pobrania na dole strony).

  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.

  4. Zapoznaj się z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu i oznaczone są one w terenie żółtymi tablicami: Uwaga ścinka drzew oraz z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków turystycznych.

  5. Jesień i zima to orkes polowań zbiorowych.

  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (formularz do pobrania na dole strony) oraz przesłanie go na adres: Agnieszki Groń, tel.: 668337480, agnieszka.gron@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Dane kontaktowe:

Aniketa dla użytkowników programu "Zanocuj w lesie"

W związku z uruchomionym programem "Zanocuj w lesie" została przygotowana ankieta dla użytkowników, która już jest aktywna i będzie działać do 29.04.2022 r. Ankieta dla użytkowników jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach ww. Programu. Pierwsze wyniki ankiety będą analizowane i przedstawione zbiorczo po okresie półroku od uruchomienia procesu zbierania opinii (ankiet).

Zapraszamy do podzielenia się z nami Waszymi opiniami!

Link do ankiety dla użytkowników:

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 

Mapy wyznaczonego obszaru

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [link: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy]

oraz z poziomu aplikacji Mbdl, którą można pobrać przy użyciu linku poniżej: link: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl  ] – android

link: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 ] - iPhone

z menu wybierz – mapy BDL- mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Mapa przeglądowa obszaru

Sprawdź, gdzie jesteśmy

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych . Wyznaczony obszar  dzierżawiony jest przez koła  łowieckie  „Jarząbek” Sanok oraz KŁ „Sęp” Sanok. Prosimy o zapoznanie się z terminem polowań zbiorowych o których koło ma obowiązek powiadomić Gminę Sanok oraz nadleśnictwo. Na obszarze na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu.

Dane kontaktowe znajdują się na oficjalnej stronie Polskiego Związku Łowieckiego - Okręg Krośnieński, link do strony: Wykaz Kół Łowieckich PZŁ Krosno

Mapa kół łowieckich na których zlokalizowany jest obszar