Wydawca treści Wydawca treści

Bezpieczne wakacje

Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi zwiększona ilość turystów w lesie. Wolny czas ludzie bardzo chętnie spędzają na łonie natury, korzystając często z ognia jako źródła energii w czasie przygotowania posiłków.

Ogień jest podstawowym filarem, na którym opiera się sztuka przetrwania, obozowanie czy życie codziennie. Pozwala nam osuszyć się, ogrzać, przygotować ciepły posiłek. Ogień ma również znaczenie psychologiczne, ponieważ czujemy się przy nim bezpiecznie, wpatrując się w płomienie, pozwalamy naszym myślom uciec daleko i odpocząć, a także odkrywa swoją refleksyjną stronę.

Płonie ognisko w lesie

Rozpalenie ogniska w lesie nie jest wielce trudną czynnością. Ale należy pamiętać o pewnych zasadach, które mają  działać prewencyjnie i chronić nas oraz przyrodę przed powstaniem pożaru. W lesie i w odległości mniejszej niż 100 m od jego granicy nie wolno posługiwać się otwartym ogniem (również palić papierosów).

A gdzie można zapalić ognisko?

Wyznaczane są jednak specjalne miejsca, w których można rozpalić ognisko lub przyrządzić posiłek na grillu. Są one zabezpieczone w sposób uniemożliwiający niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia.

Należy sprawdzać informację, czy w lesie do którego się wybieramy obowiązuje zagrożenie pożarowe oraz czy las nie jest objęty okresowym zakazem wstępy. Wszystkie te wiadomości możecie sprawdzić na mapach udostępnionych pod tymi adresami:

Zagrożenie pożarowe: https://bit.ly/2VMNoiG
Zakazy wstępu do lasu:
https://bit.ly/2VvdK9V

Poniżej zamieszczamy do pobrania: Zasady używania ognia w lesie - regulacje prawne.

Polecamy przeczytać również artykuł:

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.