Asset Publisher Asset Publisher

Najlepszy Młody Drwal Karpat 2018!

W dniu 28.07.2018 r. w Lesku wyłoniono najlepszego młodego drwala Karpat!

W tym roku odbyła się druga edycja Międzynarodowych Zawodów Drwali uczniów Szkół Leśnych z terenu Karpat.
W sumie wystartowało 11 zawodników z 5 krajów: Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii oraz Austrii. Zawodnicy rywalizowali w 5 konkurencjach opierając się na międzynarodowym regulaminie IALC (International Association Logging Championchips). Rywalizacja była bardzo zacięta, a uzyskane wyniki świadczą o tym, że poziom umiejętności przyszłych leśników jest wysoki!

Zwycięzcami poszczególnych konkurencji zostali:

  1. Ścinka dłużyc - PAWEŁ SUDOŁ (Polska).
  2. Zmiana łańcucha - MICHAEL GRITSCH (Austria).
  3. Przerzynka kombionowana - LUKAS HARTBAUER (Austria).
  4. Przerzynka na dokładność - SZEP SZABOLCS (Węgry).
  5. Okrzesywanie - MICHAEL GRITSCH (Austria).

Formuła zawodów podkreśla jej widowiskowy charakter, nakazując podliczenie punktów po 4 pierwszych konkurencjach, a następnie start w parach w odwrotnej kolejności do zajmowanych miejsc. Bezpośredni pojedynek sąsiadów z tabeli, w którym  oprócz szybkości liczy się dokładność zawiesza zawodnikom wysoko poprzeczkę!
Po całym dniu gorących zmagań na dwóch najwyższych stopniach podium stanęli dwaj Austryjacy, a trzecie miejsce zajął Węgier.
Najlepszym Młodym Drwalem Karpat został LUKAS HARTBAUER (Austria), drugie miejsce zajął MICHAEL GRITSCH (Austria), a trzeci był SZEP SZABOLCS (Węgry). Tuż za podium, na czwartym miejscu uplasował się Paweł Sudoł, reprezentant gospodarzy, Technikum Leśnego w Lesku.
Na uwagę zasługuje również start uczennicy z Technikum Leśnego w Lesku, Alicji Krawiec, która debiutując w tych zawodach zajęła dobre siódme miejsce, w pokonanym polu zostawiając kilku kolegów.

Podczas zawodów można było zobaczyć próbkę umiejętności reprezentanta Polski na Mistrzostwa Świata w Norwegii, V-ce Mistrza Polski Drwali, Pana Tomasza Bilskiego, który na głównym placu Agrobieszczadów 2018 zmierzył się ze zwycięzcą zawodów Lukasem Hartbauerem  w najbardziej widowiskowej konkurencjizawodów, okrzesywanie. Młody Mistrz dostał  impuls do treningu, który na pewno zaprocentuje w przyszłorocznych zawodach.

Międzynarodowe Zawody "Młodzi Drwale Karpat" jest częścią Targów Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa Agrobieszczady, która miała już swoją XXIII odsłonę, kolejny raz promując Podkarpacie.

 

Tekst: Wojciech Łukacz
Zdjęcia: Marcel Szpieg