Asset Publisher Asset Publisher

Agrobieszczady 2023

W dniach 29-30 lipca 2023 roku odbyła XXVII edycja Targów Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego „Agrobieszczady 2023”

To wyjątkowe wydarzenie, zaliczające się do jednych z największych imprez na Podkarpaciu, które wspaniale promują produkty pochodzenia lokalnego, urokliwe walory turystyczne regionu oraz branże leśnictwa i łowiectwa. Na każdym kroku można było podziwiać piękno przyrody oraz zapoznać się z unikatowymi smakami regionalnych potraw. W ramach atrakcji, odbywały się także prezentacje nowoczesnego sprzętu rolniczego i ogrodniczego, zainteresowani mieli okazję bliżej poznać innowacyjne rozwiązania w tych dziedzinach. Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów były prezentacje kulinarne, gdzie zostały zaprezentowane potrawy wywodzące się z malowniczych terenów województwa Podkarpackiego. Aromatyczne zapachy i pyszne smaki sprawiły, że degustacja stała się prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Na Targach nie zabrakło naszych Bieszczadzkich Nadleśnictw takich jak: Nadleśnictwo Lesko, Baligród, Bircza, Cisna, Lutowiska, Stuposiany, które pod szyldem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przygotowały wspólne stoisko. Tegoroczne hasło przewodnie na stoisku RDLP w Krośnie brzmiało "Czas upływa, lasu przybywa", które nawiązywało przede wszystkim do bogatej historii podkarpackich lasów. Podczas wydarzenia prezentowane były fascynujące zdjęcia lotnicze z 1944 roku, ukazujące wygląd lasów podkarpackich w czasie II wojny światowej oraz ich ewolucję na przestrzeni lat. W ten sposób przedstawiono pokazać, jak zmieniało się otoczenie leśne i jakie wyzwania były stawiane przed gospodarką leśną w minionych dekadach.

Promowaliśmy także narzędzie udostępnione przez serwis Geoportal Na Mapie, które w formie interaktywnej mapy umożliwia wygodne i fascynujące śledzenie, jak zagospodarowanie lasu zmieniało się od czasów II wojny światowej do współczesności. Ta innowacyjna technologia pozwala na dogłębne poznanie transformacji leśnego krajobrazu na przestrzeni lat.

Na stoisku można było także skorzystać z licznych atrakcji, gier i zabaw dla najmłodszych i młodzieży. Od leśnego koła fortuny, przez poznanie drzew i krzewów, rozwój owadów, aż po śledzenie tropów leśnych zwierząt.

Dodatkowo, odbyła się degustacja wyrobów Dobre z Lasu – produktów pochodzenia leśnego. Staraliśmy się również przybliżyć turystyczne walory bieszczadzkich lasów oraz odpowiadać na nurtujące pytania, omawiając jak rośnie las, jakie pełni funkcje, jak użytkuje się lasy oraz na czym polega zrównoważona gospodarka leśna.

Słów kilka o stoisku warsztatów drwalskich

Wyjątkową i nową atrakcją podczas targów było stoisko "Warsztatów Drwalskich", zorganizowane przez Nadleśnictwo Lesko, którego głównym celem było pokazanie widzom, jak ważna jest praca drwala. Podczas widowiskowych pokazów, pracownicy nadleśnictwa zaprezentowali bezpieczną i profesjonalną technikę pozyskiwania drewna korzystając z nowoczesnego sprzętu, dużą popularnością cieszył się pokaz elektrycznych pilarek oraz odbiórka drewna przez widzów, którzy następnie otrzymywali pamiątkowe krążki.

Przedstawiono różne etapy pracy drwala, takie jak bezpieczne przygotowanie pilarki do działania, ścinanie drzewa, okrzesywanie i przerzynka drewna, także zaprezentowano, jak zmienił się ubiór i wyposażenie drwala na przestrzeni lat. Podkreślano, że istotne jest nie tylko samo ścięcie drzewa, ale przede wszystkim wykonywanie tych zadań w sposób profesjonalny i bezpieczny dla drwali oraz otoczenia.

To stanowisko "Warsztatów Drwalskich" zapewniło wspaniałe doświadczenie dla widzów, którzy mieli okazję z bliska zobaczyć, jak odpowiedzialna jest praca drwala oraz jak nowoczesny sprzęt wspomaga tę dziedzinę leśnictwa.

"Dobre z Lasu" czyli natura od kuchni

Projekt "Dobre z Lasu" jest inicjatywą Lasy Państwowe, której głównym celem jest promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. Projekt ten dąży do umożliwienia dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Jego realizacja opiera się na zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej prowadzonej przez polskich leśników. Dzięki temu można korzystać z dóbr, jakie daje las, bez szkody dla środowiska i naturalnej harmonii.

Nasze cele osiągamy poprzez wprowadzenie na rynek polskiej marki "Dobre z Lasu", która gwarantuje, że żywność, którą oferujemy, jest nie tylko smaczna, ale także zdrowa i pochodzi z lokalnych źródeł. Wspieramy tym samym niszowy rynek przetwórstwa leśnych produktów niedrzewnych, dbając o wysokie standardy jakości.

Nasz projekt to także symbol gospodarowania zasobami przyrody w sposób zrównoważony, zgodny z misją Lasów Państwowych oraz oparty na zasadzie równomiernego zaspokajania potrzeb obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi.

Marka "Dobre z Lasu" pełni funkcję społeczno-promocyjną tego projektu. Nasz logotyp to świadectwo naturalnego pochodzenia surowców i najwyższej jakości produktów.

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego "Dobre z Lasu" mieszczącego się przy ul. Grójeckiej 127 w Warszawie.  Jeśli mają Państwo pytania lub chcielibyście złożyć zamówienie, prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowo: info@dobrezlasu.pl.

Zachęcamy także do zamawiania produktów przez Internet, korzystając z naszej strony internetowej: www.dobrezlasu.pl. Dołącz do naszego projektu "Dobre z Lasu" i ciesz się smakiem i wartościami natury prosto od kuchni!

 

Tekst:Kinga Kusz-Cioć

Zdjęcia: Marcel Szpieg