Lista aktualności Lista aktualności

Święto Drzewa

10 października obchodzimy Święto Drzewa!

Poświęćmy więc chwilę na to aby przypomnieć sobie jak bardzo jest ono ważne w ekosystemie i jak wiele organizmów jest z nim związane.

W dzisiejszych czasach przeminęła wiara w nadprzyrodzoną moc drzew, pozostała jednak fascynacja i podziw dla tych niezwykłych tworów natury. Wymiernym jej wyrazem jest ochrona, jaką otaczamy wiekowe drzewa. Chociaż jej po-wodem nie jest kult religijny, spełnia swój cel, pozwalając zachować dla przyszłych pokoleń unikatowe egzemplarze światowej dendroflory.  W naszym Nadleśnictwie zostało wyznaczonych 16 pomników przyrody, przedstawiamy Wam trzy najokazalsze okazy naszych drzew pomnikowych.

Zapraszamy do przeczytania:

Tego nie wiesz o drzewach

Przewodnik po wybranych drzewach pomnikowych rosnących w Polsce opisuje 90 najciekawszych okazów. Poznasz ich szczegółowe wymiary, stan zdrowotny, lokalizację ze wskazówkami dojazdu; a te konkretne informacje okraszono osobliwościami, legendami i podaniami związanymi z drzewem lub miejscem, w którym ono rośnie.

90 drzew. Okazy niezwykłe

Lasy tworzą najbardziej złożone, najbogatsze w gatunki organizmów ekosystemy, w których wykorzystanie energii słonecznej, akumulacja produktów fotosyntezy, neutralizacja skażeń, rozkład materii organicznej, obieg pierwiastków biogenicznych, oddziaływanie na mikroklimat osiągają tak wysoki poziom, że lasy wpływają nie tylko na lokalne środowisko, ale także na stan całej naszej biosfery.